Slide background

Alper Yalıtım & Mantolama ile Binanızın Ömrünü Uzatın...

Dış Cephe Mantolama Uygulaması

Mantolama binaların duvar, kolon, kiriş bölümlerinin Polistren levhalar kullanılarak yalıtılması için geliştirilen bir sistemdir.

Bu çözümde kullanılan bileşenler doğru nitelikte seçilmiş Polistren ısı yalıtım levhaları, levhaların yüzeye ankrajlanmasını sağlayan özel dübeller, yine levhaların yüzeye yapışmasını sağlayıcı özel yapıştırma harcı ve ısı yalıtımına özel sıva harcı, sıva aderansını arttıran sıva filesi, boşluklarda kullanılmak üzere tasarlanmış alüminyum profillerden oluşmaktadır.

Isı yalıtım levhaları, arka yüzeyi pürüzlendirilmiş ve oluklu/delikli, ön yüzeyi sıva uygulamaları için geliştirilmiş özel pürüzlü, bünyesine su almayan, boyutsal stabilitesi mükemmel, yayıncılık testleri yapılmış, B1 sınıfı zor alev alabilen Polistren ısı yalıtım malzemeleridir.

Yapıştırma harçları, çok iyi yapıştırma niteliği olan sıcağa ve dona karşı dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan malzemedir.

Sıva harçları, sentetik katkılarla kalitesi arttırılmış, uzun düzeltilebilme süresi olan, yağmur darbelerine, sıcağa ve dona karşı dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan malzemedir.

Sıva filesi, min. 165 gr/m2 ağırlığında alkalilere ve kimyasallara dayanıklı cam elyafı malzemedir.

Dübel, ısı yalıtım levhalarının cephe yüzeyine tesbitini yapmak için kullanılan 10 ve 11 cm boyunda çivili bağlantı elemanıdır.

Köşe profili, bina köşeleri ve pencere köşelerini koruma amaçlı kullanılan yüzeyleri delikli alüminyum köşebentlerdir

MANTOLAMA ISI YALITIM

Mantolama yapılan yapılar , Tam anlamıyla ısı yalıtımı yapmış sayılmazlar . Sebebi Mantolama tek başına ısı kaçaklarını önleyemez ; Destekleyici faktörler Camların izolasyonu, Çatıların izolasyonu, Temellerin izolasyonu ve hatta kiriş ve kolonların izolasyonu ile kendini tamamlar.
Mantolama da en önemli faktörlerden yada dikkat edilmesi gereken konulardan biride ısı kaçakları konusudur.
Mantolama Sistemi yüksek yoğunluktaki straforların, polistren özellikli, izolasyon muhteviyatlı yapıştırıcı ve sıvalarla dış cepheye uygulanması ile gerçekleşmektedir. Sistemin ömrü, doğru kullanımı ve doğru uygulama sonucunda yapıların ömrü ile eşdeğerdir.

Mantolama Uygulamalarının doğru malzeme ile yapılması kadar ustalarının da uygulama detaylarında uzman olmaları uygulama ömrünü belirlemekte önemli bir faktördür. Mantolama Uygulamaları enerji maliyetini %50 azaltabilmektedir. Şayet binalarımızın temel ve çatılarında da ısı yalıtımı yapılmış ise bu oran %60’lara kadar çıkacaktır.

Neden Mantolama

Yurdumuzda yıllık enerji tüketiminin %37’si sanayide, %22’si ulaştırmada, %5’i tarımda, %3’ü diğer sektörlerde ve %33’ü konutlarda tüketilmektedir. Konutların ise maalesef sadece %5’i uygun ve doğru şekilde izole edilmiş durumdadır. Burdan da anlaşılacağı üzere %28 lik bir bölüm halen enerjisini boşa harcamaktadır.

Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda da bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel kriz ve bunun neticesinde ülkemizdeki enerji harcamalarının son bir sene içerisinde %77’ye yakın zam görmesinden dolayı mantolama ekonomik anlamda bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Mantolama her ne kadar basit bir uygulama gibi gözükse de kendi içerisinde pek çok
detaya ve uygulama tekniklerine dayalı bir sisteme sahiptir.

Mantolama ve Dış Cepheye Genel Bakış

Mantolamanın Ülkemizdeki önemi yakın tarihe kadar gerek Kurumlar bazında gerekse Bina sahiplerince Yeteri kadar bilinmemekteydi.
Fakat Dış cephe Mantolama Amerika ve Avrupa ülkelerinde Çok uzun yıllardır bilinen ve ciddi anlamda ilerleme kaydeden bir durumdur.
Dış cephe ve Mantolamanın önemi Ülkemizde Doğalgaz ile beraber artış göstermeye başlamış bulunmakta olup Son yıllarda mantolama, Dış cephe, Isı yalıtımı, Çatı izolasyonu gibi konular literatürümüze girmiş bulunmaktadır.

Türkiye Bu gibi konulara gerek maliyet gerekse sağlıklı ortamlar yaratmak açısından ihtiyaç duydukça
Bu işleri yapılara uygulayacak mantolama firmalarınıda yetkin ve alanında uzman kişilerle yürütmek konusunda seçici olmaya başlamıştır.
Hali hazırda Ülkemizde Isı yalıtımı, mantolama, Dış cephe Kaplama gibi konular yeteri seviyeye ulaşmamakla birlikte Yapılan araştırmalara göre Türkiye çapında Isı yalıtımı ve mantolama oranları binde 8 ve binde 10 oranlarında kalmıştır.

Mantolama ve Dış Cepheye Genel Bakış

Sadece iyi malzeme veya iyi usta doğru bir uygulama için yeterli değildir. Mantolama doğru malzemenin doğru ustayla doğru bir şekilde uygulanması halinde iyi bir sonuç verecektir.Burdanda anlaşılacağı gibi sadece iyi malzeme almanız binanızda istediğiniz sonuca ulaşmanıza yetmeyecektir. İşte burada devreye tecrübe ve deneyim girmektedir. Mantolama sistemleri hakkında bazı önemli detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

ISI YALITIMI ve MANTOLAMANIN YAPILARA GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Dış cephesine Isı yalıtım, Mantolama yada adına dış cephe kaplama deyin yaptırdığınız taktirde Mantolamaya yaptığınız yatırım doğalgaz tasarrufunda %40 ila %60 aralığında kar yani tasarruf sağlamaktadır.

Dış cephe mantolama Konusunda yapılan matematiksel hesaplara göre 2 – 3 senede İlk yatırım maliyeti Otomatikman geri kazanılmaktadır.

MANTOLAMANIN FAYDALARI

Mantolanının faydalarına gelince binanın kolonları, kirişleri, dış sıvası, kat betonunu korumaya alması betonun korozyona uğramasını kısacası betonun içindeki demirin çürümesini engeller ve binanızın ömrü uzar ve sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kullanırsınız. Rutubet Yok denilecek seviyeye Çok rahat ulaşır.

MANTOLAMA AVANTAJLARI

Dış cephe ısı yalıtım sistemleri ile yakıt sarfiyatınız ortalama % 50 azalmasını, daha az yakıt ile daha çok ısınmanızı, yazın daha az elektrik kullanarak daha çok serinlemenizi, yaşam alanınızda yaz – kış dengeli sıcaklık dağılımını, mantolama olmadığından, rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların engellenmesini, sağlıklı mekanlarda yaşayabilme olanağını,  yapınızın ömrünü uzatmayı hatta sabitlemeyi ve bakım giderlerini önemli oranda azaltabilmeyi, korozyonu önleyebilmeyi, dış cephe mantolamayla hava kirliliğinin azalmasını

Mantolama sistemleri binalarda kullanılan detaylara bağlı olarak %50’ye varan ısı tasarrufu sağlamaktadır. Tabiki bu sadece oran bazında elde edilmiş bir sonuç değildir. Yıllardır çalıştığımız müşterilerimizden bire bir olarak aldığımız direk sonuçlarla da test ettiğimiz bir orandır.Mantolama Dış Cephe lerde ısı Yalıtım Sağlar.